7/A SINIFI DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ DERSLERİNİN MÜFREDAT KONUSUNU ŞEHİTLİĞİ ZİYARET EDEREK İŞLEDİ.

7/A SINIFI ÖĞRENCİLERİ İLE DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENİMİZ EMİNE UYGUR İLE İŞLEDİKLERİ DERS KONUSUNA UYGUN OLARAK ÖĞRENCİLERİ ŞEHİR MEZARLIĞINDA BULUNAN YÜCE MERTEBEDE YER ALAN ŞEHİTLİĞİ GEZEREK HEM DERS MÜFREDATINI İŞLEYEREK HEMDE TÜM VEFAT ETMİŞ DİN KARDEŞLERİMİZE ŞEHİTLERİMİZE DUA OKUYARAK RUHLARINA HEDİYE EDİP ANLAMLI BUGÜNDE UYGUN SORU,GÖRÜŞ VE DÜŞÜNCELERİNİ ÖĞRETMENLERİ EMİNE UYGUR İLE BİRLİKTE PAYLAŞARAK ÖĞRENCİLERİMİZ CEVAP BULMUŞ OLDU.

ECEL VE ÖMÜR NE DEMEKTİR?

YARATILAN HER CANLI GİBİ İNSAN DÜNYA HAYATINDA SONSUZ DEĞİLDİR. BİR GÜN GELECEK ÖMRÜNÜ TAMAMLAYARAK ÖLECEKTİR. İNSANIN DÜNYA HAYATINDA CANLI KALDIĞI, YAŞADIĞI SÜREYE “ÖMÜR”, ALLAH’IN EMRİ İLE YAŞAMIN SON BULMASINA DA ECEL DENİR. DİNİMİZE GÖRE ÖLÜM BİR YOK OLUŞ DEĞİL, YENİ SONSUZ BİR HAYATIN BAŞLANGICIDIR.

AKLIMIZA ŞÖYLE BİR SORU GELMEKTEDİR; ÖLEN KİMSELER NEREYE GİDİYORLAR?

DİNİ KAYNAKLARDAN ÖĞRENDİĞİMİZE GÖRE İNSANLARIN ÖLÜMÜ SADECE BEDENSEL OLACAKTIR. RUHLARI İSE CANLIDIR. KABRE KONULAN İNSANLAR KIYAMETİN KOPMASINI BEKLERLER. ÖLÜMLE BAŞLAYIP YENİDEN DİRİLMEYE KADAR DEVAM EDECEK OLAN HAYATA KABİR HAYATI DENİR. PEYGAMBERİMİZ “KABİR, AHİRET DURAKLARININ İLKİDİR.” BUYURARAK, ÖLÜMLE AHİRET HAYATININ BAŞLADIĞINI İFADE ETMİŞTİR.

KIYAMET NE DEMEKTİR?

YUKARIDA BELİRTTİĞİMİZ GİBİ YARATILAN HER VARLIK SONLUDUR. BUNA GÖRE YAŞADIĞIMIZ DÜNYANIN VE EVRENİN DE BİR SONU VARDIR. İŞTE BU GÜNDE DÜNYANIN ÖMRÜNÜN BİTMESİNE, EVRENİN YOK OLMASINA ”KIYAMET”, BU OLAYIN GERÇEKLEŞMESİNE DE “KIYAMETİN KOPMASI” DENİR.

KIYAMETİN KOPMASI AKIL VE BİLİM YÖNÜNDEN İMKÂNSIZ DEĞİLDİR. EVRENİN YARATICISI VE YÖNETİCİSİ OLAN ALLAH’IN EVRENDEKİ DÜZENİ BOZMASI, TABİAT KANUNLARINI DÜZENLEYEN KANUNLARIN ALT ÜST OLMASI AKIL AÇISINDAN MÜMKÜNDÜR. BU KONU ÜZERİNDE BİLİM ADAMLARI DEĞİŞİK TEORİLER ÜZERİNDE DURMAKTADIRLAR. KIYAMETİN NE ZAMAN KOPACAĞINI ALLAH’TAN BAŞKA KİMSE BİLEMEZ. KUR’AN’DA KIYAMETİN GELECEĞİNDEN ŞÜPHE EDİLMEMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTEN VE KIYAMETLE İLGİLİ BİRÇOK AYET VARDIR“İNSAN, KIYAMET NE ZAMANMIŞ? DİYE SORAR. İŞTE GÖZ KAMAŞTIĞI, AY TUTULDUĞU, GÜNEŞLE BİR ARAYA GETİRİLDİĞİ ZAMAN! O GÜN İNSAN KAÇACAK YER NERESİ? DİYECEKTİR. HAYIR HAYIR! SIĞINACAK YER YOKTUR. O GÜN VARIP DURULACAK YER, SADECE RABB’İNİN HUZURUDUR.” (KIYAMET, 6 -12)

“SÛR” NE DEMEKTİR?

SUR: SÖZLÜKTE “SESLENMEK, BORU, ÜFLENİNCE SES ÇIKARAN BOYNUZ” ANLAMINDADIR. DİNİ TERİM OLARAK İSE “KIYAMETİN KOPUŞUNU BELİRTMEK VE KIYAMET KOPTUKTAN SONRA BÜTÜN İNSANLARIN MAHŞER YERİNDE TOPLANMAK ÜZERE DİRİLMELERİNİ SAĞLAMAK İÇİN İSRAFİL ADLI MELEK TARAFINDAN ÜFÜRÜLEN BİR ALETTİR. FAKAT BUNUN NASIL BİR ŞEY OLDUĞUNU BİLEMEYİZ. DÜNYADAKİ BORULARA BENZETİLEMEZ.

YENİDEN DİRİLME

ÖLDÜKTEN SONRA DİRİLMEK ANLAMINA GELEN BA’S, KIYAMETİN KOPMASINDAN SONRA İSRAFİL İKİNCİ DEFA SUR ÜFÜRECEK VE BÜTÜN CANLI YARATIKLAR TEKRAR DİRİLECEKTİR.

İSLÂM İNANCINA GÖRE TEKRAR DİRİLİŞ, HEM BEDEN HEM DE RUH İLE OLACAKTIR. KUR’AN, ÖLDÜKTEN SONRA TEKRAR DİRİLİŞİN AKLEN MÜMKÜN OLDUĞUNU VE MUTLAKA MEYDANA GELECEĞİNİ ISRARLA VURGULAMAKTADIR.

İNSANIN AKLINA TAKILAN, EN ÇOK SORDUĞU SORULARDAN BİRİ DE, KABİRDE ÇÜRÜYEN BEDENİMİZ NASIL DİRİLECEKTİR? BU SORUYA KUR’AN ŞÖYLE CEVAP VERİYOR:

“İNSAN GÖRMÜYOR MU Kİ, BİZ ONU BİR NUTFEDEN YARATTIK. BİR BAKIYORSUN Kİ AÇIKÇA İNKÂR İSYAN EDİYOR. KENDİ YARATILIŞINI UNUTUP BİZE KARŞI MİSAL GETİRMEYE KALKIŞIYOR VE ŞU ÇÜRÜMÜŞ DAĞILIP GİTMİŞ KEMİKLERİ KİM YENİDEN DİRİLTECEK? DİYOR. DE Kİ: ONLARI İLK DEFA YARATMIŞ OLAN DİRİLTİR. ÇÜNKÜ O, HER TÜRLÜ YARATMAYI GAYET İYİ BİLİR. YEŞİL AĞAÇTAN SİZİN İÇİN ATEŞ ÇIKARAN ODUR. İŞTE SİZ ATEŞİ ONDAN YAKIYORSUNUZ. GÖKLERİ VE YERİ YARATAN, ONLARIN BENZERLERİNİ YARATMAYA KADİR DEĞİL MİDİR? EVET ONLARIN BENZERLERİNİ YARATMAYA HER ZAMAN ELBETTE KADİRDİR. O HER ŞEYİ HAKKIYLA BİLEN BİR YARATICIDIR.” (YASİN SURESİ, AYET 77-81)